Як здати брухт латуні
Дата: 2023-09-14
Автор: Чебуратор
Сьогодні практично в кожному виробничому цеху, гаражі або сараї можна знайти безгоспні вироби з латуні. Своєчасно позбавлятися від такого мотлоху можна і потрібно - адже збір і повторна переробка металів не тільки підтримує металургійну промисловість України, але й дозволяє скоротити потребу у видобутку нової руди та поліпшити екологічну ситуацію.
Окрім того, при правильній підготовці латунного брухту до здачі на пункт прийому, у Вас є чудові шанси отримати за нього вельми солідну суму.
Латунь та її властивості
Латунь - сплав міді та цинку в співвідношенні 1 до 2, в який також можуть додавати свинець, залізо, алюміній, ртуть або олово, внаслідок чого метал міняє свій відтінок і властивості. Цей сплав набагато міцніший за мідь, але не такий міцний, як сталь.
Латунний сплав вважають одним із найпопулярніших в світі і називають «вічним металом» через те, що він дуже стійкий до корозії і фактично не схильний до зносу.
Олово, магній і залізо забезпечують сплаву міцність і стійкість до корозії в агресивних середовищах. За рахунок алюмінію сплав стає менш летючим і не так втрачає у вазі при нагріванні на повітрі. Нікель зберігає цей сплав від окислення, свинець покращує пластичність, а кремній надає металу міцність.
Температура плавлення латуні знаходиться в межах 880-950 ° C і залежить від вмісту в ній цинку: чим його більше, тим нижча температура плавлення.
Застосування латуні
Латунні сплави настільки універсальні, що знаходять застосування абсолютно у всіх сферах промисловості - суднобудуванні, літако- і машинобудуванні, приладобудівній та машинобудівній галузях, в енергетиці, хімічній промисловості, в поліграфії і навіть військовій справі.
Латунь для корпусів і деталей судів застосовують з додаванням олова - саме такий сплав дозволяє металу не піддаватися руйнівному впливу водного середовища протягом довгого часу. Сплав з високим вмістом міді часто використовують для виготовлення машинних деталей, тому що мідь зменшує пластичність, але збільшує міцність виробу в цілому.
Додавання цинку і свинцю в латунь дозволяє отримати зносостійкий і міцний матеріал для виготовлення дрібних деталей годинників, болтів, гайок, який легко піддається тонкій механічній обробці.
Латунь має підвищену антикорозійну стійкість до впливу води і тому незамінна при проведенні водопровідних робіт. З неї виготовляють труби, різну сантехнічну фурнітуру і фітинги.
Висока теплоємність латуні затребувана при виробництві радіаторів, чайників і самоварів. А завдяки тому, що латунь не притягується магнітом - вона ідеально підходить для виготовлення деталей компасів.
Красивий золотистий відтінок дозволяє використовувати латунь в ювелірних виробах. Сплав латуні, що містить близько 15% цинку і 5% алюмінію, настільки нагадує золото, що непрофесіонал навряд чи зможе на око відрізнити дешеву латунну прикрасу від зробленої з дорогоцінного металу.
Де можна знайти латунь
Лом латуні широко використовується в різних сферах нашої життєдіяльності, тому відшукати його можна в багатьох місцях.
- Сантехніка та побутові прилади
Латунні труби і радіатори, трубки опалювальних батарей, муфти вентилі і крани водопровідних мереж, змішувачі, сушки для рушників, декоративні ніжки для ванни, холодильні трубки; - В інтер'єрі
Бра і торшери, кронштейни для плафонів, декоративні панно і рами для дзеркал, дверні петлі, клямки і ручки, латунні ліжка, стільці та стелажі, перила і стійки для огородження сходових прольотів; - ППосуд і ємності
Самовари, чайники, кавники, хлібниці, цукерниці, підноси, горнята; - Транспорт
Гребні гвинти й лопаті для судів, прутки, листи та арматура в судо- і літакобудуванні, втулки, підшипники та інші деталі в автомобільній і тракторній промисловості. - Промисловість
Запчастини для систем водо- і газопостачання. В хімічній промисловості застосовуються латунні сплави з дуже високим вмістом міді, які можна знайти в радіаторних і капілярних трубках, змійовиках, сифонах. Латунь також присутня в насосах, центрифугах і сепараторах. - Приладобудування
Пружини для манометрів та інших приладів, компаси, щити для мікросхем, металеві деталі в електричних вилках, шурупи, болти, гайки та інші металовироби, що застосовуються для збірки різних конструкцій і механізмів. - Художній промисел
Нагородні ордена, медалі та інші знаки відмінності, таблички на фасадах будівель і пам'ятниках. Жіноча біжутерія, гудзики, брелоки, кулони, предмети церковного вжитку. Навіть в корпусах престижних запальничок Zippo можна виявити латунь. - Зброя
Гільзи від патронів рушниць, револьверів, гвинтівок і артилерійських снарядів.
Як відрізнити схожі метали від латуні
Хоча латунь і мідь на перший погляд можуть бути схожі, але все ж латунний сплав більш міцний і стійкий до корозії.
Латунь та мідь
У побутових умовах відрізнити латунь від міді можна декількома способами:
За кольором: латунь має жовтуватий, а мідь - більш червоний відтінок.
За твердістю: мідь гнеться легко, а тонкий виріб з латуні швидко зламається.
За звуком: якщо вдарити великий мідний виріб будь-яким металевим предметом, то пролунає глухий низький звук, а латунний виріб буде «звучати» дзвінко.
За допомогою кислоти: якщо капнути на поверхню металу соляною кислотою, то мідь просто очиститься, а на поверхні латуні з'явиться білий наліт.
За допомогою свердла: свердління міді виробляє довгу спиралеподібну стружку, а у латуні стружка буде дрібна і гострокутна.
Латунь чи бронза
Відрізнити латунь від бронзи - іншого мідного сплаву - можна за допомогою потужного пальника. Якщо бронзу нагріти і зігнути, то вона зламається, а латунь при підвищенні температури понад 600 ° C просто стане пластичною.
Латунь та золото
Латунь дуже схожа за кольором на золото і розрізнити їх непрофесіоналу фактично неможливо. Але все ж є кілька способів: золото має більш блискуче покриття, а латунь - матове.
Якщо провести шматком металу по керамічній поверхні, то золото залишить після себе золотисту смугу, а латунь - темну. На золоті завжди є відмітка з пробою, вироби з латуні такої не мають.
Якщо нанести на метал кислоту - золото не вступить з нею в хімічну реакцію, а на латуні спочатку з'являться бульбашки, а потім вона знебарвиться.
Ціни на прийом брухту латуні
Латунні сплави - досить поширений і дорогий вид кольорових металів, тому їх приймають практично на всіх пунктах і дають високу ціну.
Вартість прийому брухту латуні приблизно така ж, як і у бронзи, що на 35% нижче ціни на мідь. Сьогодні у великих пунктах прийому Харкова за брухт латуні пропонують в середньому від 60 до 66 гривень, залежно від його кількості і засміченості.
На вартість брухту латуні впливає стан металу і наявність інших домішок в сплаві. Наприклад, підвищений вміст алюмінію або цинку здешевлює його вартість, а домішки у вигляді олова, марганцю або кремнію навпаки, роблять його дорожчим.
А якщо звернутися в харківську компанію «Чебуратор», тут можна без зайвих проблем виручити до 66000 гривень за тонну цього металу, заодно отримати чіткі зрозумілі відповіді від експертів на всі питання щодо брухту, а також вигідно і оперативно вирішити питання з демонтажу і вивозу металевих відходів.
Як зібрати і підготувати до здачі брухт латуні
Якщо просто зібрати латунний брухт і відвезти його в приймання, виручка буде мінімальною. Але існують способи, за допомогою яких можна збільшити вартість продаваного брухту до 30%.
Для цього спочатку потрібно розібрати складні вироби на більш дрібні компоненти, відокремити від них пластмасу та інші неметалеві матеріали і відсортувати метали за видами сплавів, використовуючи магніт або хімічний аналізатор (даний прилад можна взяти напрокат). Якщо латунний брухт зберігається у великих шматках або листах, то його краще розрізати на менші частини.
Метал слід очистити від забруднень та іржі. Тим, хто має досвід в плавці, варто переплавити латунний брухт, оскільки даний процес значно підвищує чистоту металу і принесе більшу виручку.