Шановні клієнти!
У період бойових дій на території України СЕРВІС НЕ НАДАЄТЬСЯ. Просимо вибачення за незручності.
Старий мотоцикл в металобрухт

Як здати брухт чорних металів

Автор:  Чебуратор
2019-10-01


Важливість збору і утилізації виробів з чорного металу (чермета) сьогодні неможливо переоцінити, адже за статистикою близько 90% всього світового металлообігу становлять сталь, чавун і феросплави. Щодня тисячі тонн іржавого заліза, яке вийшло з ужитку, доставляють на металургійні підприємства України, щоб незабаром воно вийшло звідти у вигляді новеньких верстатів, машин, будматеріалів і безлічі інших корисних речей, зроблених з відновленого металу.

Термін експлуатації металевих виробів, незважаючи на їх неперевершену міцність і довговічність, все-таки обмежений кількома десятиліттями, а найчастіше вони просто морально застарівають і стають непотрібними ще до повного зносу матеріалів. У той же час, постійно зростаючі обсяги промислового виробництва, розвиток технологій утилізації та необхідність раціонального використання природних ресурсів, вивели металобрухтову індустрію в число найважливіших галузей для вітчизняної економіки, зробивши це вигідним і досить простим заняттям для всіх учасників ринку.

Тож, якщо у вас вже накопичилася деяка кількість непотрібних виробів з категорії чермета, кращий спосіб вигідно позбутися таких «активів» - це правильно їх зібрати, підготуватися і віддати на переробку. Здаючи старий метал в спеціалізовані пункти приймання, ви не тільки позбавляєтеся непотрібного мотлоху і заробляєте на ньому, але і вносите свій посильний внесок у загальну справу поліпшення екології і економічної ситуації в нашій країні.

Ціни на прийом чермета

Info icon

Чорний брухт вважається найдешевшим з усіх видів металобрухту. Ринкові ціни на чермет непостійні і значно змінюються протягом року.

Існує ряд факторів, які безпосередньо впливають на вартість чорного металобрухту, як в Харкові, так і по всій Україні::

 • Сортность металу і хімічний склад його сплаву.
  Місткість спеціальних легуючих домішок (особливо нікелю) значно підвищує вартість металу.
 • Розміри і об'єм брухту.
  Порізаний на невеликі шматки однорідний металобрухт цінується вище;
 • Поточний стан металу.
  Викопаний з землі або сильно окислений метал має шкідливі домішки (від них краще позбутися заздалегідь), які знижують його загальну вартість і будуть законно списані в пункті прийому як засмічення.
 • Необхідність і складність додаткових робіт,
  пов'язаних з демонтажем, сортуванням, завантаженням та перевезенням металобрухту.

А якщо ви хочете без особливих проблем і ризиків здати металобрухт за чесною високою ціною і виручити 4-5 тисяч гривень за тонну сталевих відходів - звертайтеся в харківську компанію «Чебуратор». Там працюють без посередників і завжди приймають метал за високими чесними цінами і зважують його на точних електронних вагах.

Чорні метали та їх властивості

До категорії чермета відносять залізо і сплави на його основі - сталі, чавуни і феросплави. Крім того, іноді в дану категорію потрапляють і метали, які використовуються при виплавленні чавуну - хром, марганець і ванадій. Чорні метали відрізняються особливою міцністю і довговічністю.

Металургія, лиття заліза
Металургія (Фото: pixabay.com).

Один з найпопулярніших видів чермета - це сталь, до якої відносять сплави заліза з місткістю вуглецю не більше, ніж 2.14%, а також іншими елементами. Вуглець робить метал більш міцним і твердим, але знижує його пластичність. Якщо в сплаві міститься більше 2.14% вуглецю, тоді це чавун!

Більш якісною вважається сталь з низьким вмістом сірки, яка підвищує її пластичність, а це особливо важливо при експлуатації в умовах низьких температур..

За допомогою додавання до складу сталі різних хімічних елементів, можна домогтися того, що сплав буде мати унікальні корисні властивості: морозостійкість, жароміцність та стійкість перед корозією у вологих і агресивних середовищах. Для цього в сплави додають легуючі компоненти: марганець, мідь, хром, нікель та інші.

Info icon

Сталь є сильним феромагнетиком і тому добре притягується магнітом,
завдяки чому її нескладно відрізнити від інших металів у побуті.

Класифікація чорного брухту

За змістом вуглецю вироби з чермета поділяють на 3 види: сталевий брухт, чавунний і нержавіюча сталь (нержавійка) - сталевий сплав з невеликим додаванням хрому, марганцю або нікелю.

Іноді нержавіючі сталі можуть належати і до кольорових металів, через місткість в їхньому складі дорогих кольорових металів. Однак в нержавійці цінується тільки високий вміст нікелю! Наявність хрому або марганцю ніяк не впливає на вартість цього виду чермета.

За видом і попереднім застосуванням чорний брухт поділяється на категорії: шматковий, побутовий, виробничий. До шматкового брухту належать порізані на невеликі шматки металовироби, а в побутовий включають предмети домашнього вжитку та побутові прилади. Виробничі металовідходи є на підприємствах, вони виходять в процесі виготовлення виробів з металу. Найбільш часто зустрічаються у вигляді сталевої стружки.

Info icon

Для підвищення цінності чорного металобрухту його необхідно правильно впорядкувати, перш ніж відправляти на пункт прийому. Відповідно до норм ДСТУ чорний брухт поділяють на категорії за номерами. Наведемо найбільш цінні і поширені з них:

 • №500 - сюди входить шматковий сталевий і легований брухт, а також негабаритні шматки сталі вагою від 2 до 5 кг і товщиною від 4 мм. Також до цієї категорії належать сталевий скрап (дрібний чорний брухт) і важкі відходи сталі, призначені для вогневого та механічного різання. Сталева труба даної категорії повинна мати діаметр більше 150 мм, а арматура - товщину більш, ніж 10 мм і довжину більше 1 метра.
 • №501 - побутовий та промисловий брухт високоякісних металів, легкий і листовий брухт сталі, дріт, сталеві канати і частини металевих конструкцій. Обмежень за габаритами тут немає, а категорія включає в себе також труби різного діаметру, смуги і прокати.
 • №503 – виключно сталева стружка, зокрема спіральна. Брухт даної категорії збирається для подальшої переплавки в спеціальних печах. У групи немає обмежень за вагою, проте не допускається присутність дроту і шматкового брухту навіть мінімальних розмірів.
 • №506 - відходи чавунних виробів для подальшої переплавки в печах.
 • №509 – іржаві, оцинковані, луджені емальовані металеві відходи, а також брухт чорних металів, який побував в агресивному середовищі. Щодо розмірів спеціальних вимог немає.

Види сталей

Формула виробництва сталі і чавуну

Залежно від наявності корисних домішок, сталі поділяють на вуглецеві (без спеціальних домішок) і леговані (містять легуючі домішки для підвищення корисних властивостей сплаву).

У свою чергу вуглецеві сталі діляться на: низьковуглецеві (вміст вуглецю до 0.25%), середньовуглецеві (0.3-0.55%) і високовуглецеві (до 2% вуглецю).

Для виготовлення металевих виробів більш популярні низько- і середньовуглецеві сталі. З них роблять гарячекатані труби, фасонний, сортовий і рулонний прокат.

Низьковуглецева сталь досить м'яка і застосовується для виготовлення листового прокату, який в подальшому піддається куванню, профілізації та тиску.

Леговані сталі містять різні домішки, які надають металу додаткові корисні властивості - знижують крихкість, підвищують міцність, пластичність, морозостійкість, жароміцність та вологостійкість.

У свою чергу леговані сталі діляться на: низьколеговані (легуючих компонентів до 2.5%), середньолеговані (до 10%) і високолеговані (домішок до 50%).

Найчастіше характеристики сталі змінюють за допомогою таких легуючих домішок:

 • Марганець – робить сталь більш стійкою до впливу кислот, міцною і стійкою до ударних навантажень.
 • Хром - підвищує жаростійкість і зносостійкість, робить сталь більш стійкою до механічних впливів. При певному вмісті хрому сталь стає нержавіючою.
 • Кремній – робить сталь більш пружною, але менш в'язкою. Підвищує жаростійкість.
 • Нікель - підвищує пружність і стійкість до механічних навантажень, не зменшуючи при цьому в'язкості. При певній кількості нікелю сталь перестає магнітитися і отримує антикорозійні характеристики або стає жароміцною.
 • Алюміній – підвищує жаростійкість, робить сталь більш пластичною.
 • Молібден і вольфрам – збільшують твердість, міцність і жаростійкість.
 • Кобальт - підвищує магнітні властивості, надає міцності і термостійкості.
 • Ванадій – підвищує твердість і сприяє розкисленню сталі (зниженню шкідливого вмісту кисню в сплаві).
 • Титан – сприяє розкисленню, робить сталь більш міцною і жаростійкою.

Спецсталі та їх категорії

Традиційно до спецсталей належать леговані сплави, що мають особливий хімічний склад та виплавляються спеціальним способом в мартенівських, електричних або тигельних печах.

Сучасні спецсталі не втрачають своїх властивостей навіть в умовах вакууму, сильних вібрацій, агресивного середовища, низьких або вкрай високих температур. Такі матеріали часто використовуються в машинобудуванні, суднобудуванні, аерокосмічній галузі і військовій промисловості.

Рейки на металобрухт
Залізна дорога (Фото: pixabay.com).

За своїм призначенням спеціальні сталі діляться на::

 • Конструкційні - міцні і стійкі до корозії сплави, з яких виробляють деталі, механізми, конструкції і сталеві труби.
 • Інструментальні - тверді і міцні сталі, з яких виготовляють столовий посуд і різний інструмент.
 • Машинобудівні – особливо міцні види сталей, які в свою чергу діляться на підшипникові, пружинні, рейкові і мартенситно-старіючі.
 • Нержавіючі сталі – стійкі до корозії, які застосовуються в різних галузях.

Спецсталі маркуються послідовністю цифр і букв, де перша цифра означає відсоток вуглецю, а присутні далі буква з цифрою позначають легуючий компонент і його кількість. Наприклад, спеціальна сталь, яка витримує великі температури і стійка до корозії марки 36Х18Н25С2 містить: 0.36% вуглецю, 18% хрому, 25% нікелю і 2% кремнію.

Застосування чорних металів

Чорні метали користуються попитом у всіх сферах, де потрібне виготовлення міцних і стійких перед корозією конструкцій і деталей. Практично всі вироби, починаючи від голки і шурупа, і закінчуючи каркасами автомобілів, металевими фрагментами висотних будівель і деталями космічних кораблів, зроблені з чермета.

Сплави чорних металів є основною сировиною для багатьох видів промисловості: зведення будівель, машинобудування, літако-, вагоно-, суднобудівна галузі, а також медицина, військова, космічна та інші сфери.

Де можна знайти брухт чорних металів

Протягом кількох століть чавунні і сталеві вироби використовувалися практично скрізь, а значить, брухт чорних металів можна зараз знайти всюди, де відбувалася активна людська діяльність, як у відкритому вигляді, так і закопаними в землі або затопленими під водою.

Плуг для трактора
Сільськогосподарська техніка (Фото: pixabay.com).
 • Транспортні засоби та комунікації:
  • труби для газо- та нафтопроводів;
  • старі автомобілі;
  • мотоцикли, мопеди і велосипеди;
  • сільськогосподарська техніка, її вузли і деталі (гусениці тракторів, сівалки, плуги);
  • рейки для залізниці;
  • катамарани і якорі для різних судів;
 • Будівництво:
  • цвяхи, шурупи та інші дрібні аксесуари;
  • металеві профілі для зведення будівель;
  • залізні кілки, прути і металеві труби;
  • слюсарні та монтажні інструменти;
  • витратні деталі інструментів: сверла, фрези, металеві частини сокир і пилок;
 • Виробництво:
  • верстати і промислові установки;
  • втулки, шестерні, валки;
  • елементи підшипників і клапанів;
  • ресори, пружини, фрикційні диски, шайби;
  • профілювальні ролики, матриці, вирубні і просічні штампи, пуансони та інструмент, що працює з ударними навантаженнями;
  • металеві відходи (стружка);
 • Верстатобудування:
  • опорні вали прокатних станів для холодної і гарячої прокатки металів;
 • Хімічна промисловість:
  • ємності, посудини, реактори, труби та інше обладнання;
 • Аерокосмічна сфера:
  • обладнання для авіалайнерів і космічних кораблів (часто виготовляється зі спецсталі);
  • двигуни літаків, турбінні лопатки;
 • Медицина та охорона здоров'я:
  • інструменти, пристрої й устаткування;
 • Військова сфера:
  • стара військова техніка;
  • гільзи патронів і снарядів;
  • залізні мішені (можна знайти на покинутих полігонах);
 • Побутові електроприлади:
  • холодильники;
  • пральні машини;
  • газові печі;
  • електротовари;
 • Побутові вироби:
  • пружини і деталі меблів;
  • посуд, ножі та інше кухонне начиння;
  • батареї і чавунні ванни;
  • голки;
 • Туристичне, спортивне і рибальське спорядження:
  • спортивне приладдя, рибальські та мисливські знаряддя.

Як зібрати і підготувати до здачі брухт чорних металів

Зараз в Харкові працюють сотні пунктів приймання металобрухту, куди можна здати брухт чорних металів - попит на ці відходи завжди був високим. Однак, щоб отримати за метал максимальну суму і не стати жертвою шахраїв, краще звертатися в крупні компанії і попередньо підготуватися до здачі:

 1. Оцініть приблизну кількість, вигляд і стан металобрухту. Запишіть на папері всю зібрану інформацію. Незайвим буде зробити фотографії металобрухту, особливо якщо його багато і важко визначити вид і склад.
 2. Знайдіть в інтернет кілька пунктів прийому, які розташовані неподалік і заслуговують довіри. Продзвоніть туди і дізнайтеся поточний середній рівень цін з урахуванням засмічення на свій вид брухту.
 3. Розберіть складні вироби на більш дрібні вузли та деталі.
 4. Очистіть метал від бруду, іржі, пластику, скла, цементу та інших неметалевих субстанцій. Від пластику можна досить легко позбутися шляхом випалу виробів вогнем на вулиці.
 5. Розсортуйте металобрухт і розкладіть його по категоріям. Це знизить ймовірність того, що приймальники дуже спустять ціну, списавши відсоток на засмічення.
 6. Торгуйтеся, якщо у вас значні обсяги металу (більше тонни). Ніхто не може вам заборонити відвезти брухт туди, де пропонують більш вигідні умови.
Info icon

Як показує практика, виконання цієї копіткої і нудної роботи все ж таки допомагає в результаті виручити до 30% більшу суму при здачі партії чорного брухту.

У вас ще залишилися питання?

Лого Чебуратор

Неодмінно зателефонуйте нам, щоб отримати чіткі і зрозумілі відповіді від справжніх експертів з металобрухту, а також вигідно і оперативно вирішити всі питання щодо демонтажу та вивезення металевих відходів.

Вдалої здачі металобрухту!

^